Pamuk (lat. Gossypium arboreum, Malvaceae) sljezu je srodna biljka koja se počela uzgajati još 5000 godina p.n.e. u Južnoj Americi i Aziji. Jedan je od najvažnijih sredstava u trgovini, a u njegovoj proizvodnji danas prednjače: države bivšeg Sovjetskog saveza, Sjedinjene američke države, Kina, Indija, Brazil, Egipat i Sudan.
Najvažnije je prirodno vlakno za proizvodnju tekstila, a s njime je naša koža upoznata još od najranijeg djetinstva.
Pogled na etiketu odjevnog predmeta na kojoj je otisnuto ˝100% pamuk˝ najčešće ulijeva povjerenje u kvalitetu i zdrav odabir naspram raznih sintetičkih materijala. Međutim, tekstilna industrija jedna je od najvećih svjetskih potrošača pesticida, a četvrtina svjetske potrošnje insekticida koristi se upravo za uzgoj pamuka. Drugim riječima, naše su pamučne majice natopljene kemikalijama.
U svrhu smanjivanja takve mahnite potrošnje pesticida, proširio se uzgoj genetički modificiranog pamuka koji bi trebao biti mnogo otporniji na štetočine kao i komercijalno korištene vrste herbicida. Kao rezultat toga, povećani su prinosi pamuka ali se uporaba kemikalija svejedno nije smanjila. Uz to, brojni stručnjaci dvoje o kvaliteti GMO pamuka.
Završne obrade pamuka – pranje, izbijeljivanje, bojanje i tisak – uključuju izbjeljivače na bazi klora, formaldehid protiv gužvanja i teške metale. Tu valja osvijestiti da je koža organ i to navjeći kojeg imamo. Osim osjetilne funkcije, štiti nas i od vanjskih štetnih utjecaja i u ovom slučaju je jako izložena. Kako je od pamučnih materijala izrađeno donje rublje, higijenski ulošci pa čak i dječije pelene, izloženi su i naši najintimniji dijelovi tijela.
Ekološko osvještavanje i koncept održivog razvoja, stigli su i do modne industrije, stoga se na tržištu u novije vrijeme može pronaći i organski pamuk. Organski pamuk uzgaja se bez pesticida, a njegovo sjeme nije genetički modificirano. Osim što je zdraviji za naše tijelo, zdraviji je i za cijeli ekosustav jer se organskim načinom uzgoja obogaćuje tlo izmjenom kultura, pomaže učinkovitijem zadržavanju vode povećanjem organske tvari u tlu, potiče biološku raznolikost i održava ravnotežu između štetočina i njihovih prirodnih neprijatelja – korisnih kukaca.
Iako odjeća u potpunosti sačinjena od organskog pamuka još nije toliko komercijalna i uglavnom je rezervirana za one dubljeg džepa (samo 1% svjetskog pamuka je organski uzgojen). Ipak se pomalo stvari kreću na bolje i svjetski poznati brandovi počinju koristiti organski pamuk. Stoga na etiketama odjevnih predmeta sada treba potražiti: ˝100% organski pamuk˝.