Čak ako namjeravate vježbati kod kuće, to nikako ne možete raditi u hlačama, suknji i cipelama s kojima ste se vratili s posla. Isto se odnosi na teretanu. Za nesmetano vježbanje tada vam, uz odgovarajuću odjeću treba i ‘oprema’ koju je lako smetnuti s uma pa zaboraviti ponijeti sa sobom, posebno ako u teretanu idete – direktno prije ili poslije posla.
Napravite svoj podsjetnik, prema ovome koji donosimo o obveznom sadržaju ženske vježbačke torbe. Podsjetnik čuvajte na vidljivom mjestu – uz vašu vježbačku torbu.
1. Majica ili hlačice
Čista i udobna vježbačka odjeća koja ne sputava pokrete, a napravljena je od materijala koji dišu i omogućavaju isparavanje znoja (pamuk, viskoza) glavni su sastojak svake torbe za vježbanje. Procijenite (prema uvjetima) što vam treba – trenirka, tajice, hlačice, majica s rukavima ili top bez rukava.
Važno! Planirate li duži trening – svakako ponesite rezervnu majicu.
2. Grudnjak
Za vrijeme intenzivne fizičke aktivnosti grudi trebaju više potpore, a običan grudnjak to ne osigurava. Krivi grudnjak, možete pomoći prijevremenom opuštanju grudi zato se u vježbačkoj torbi mora naći i poseban grudnjak za sport.
Važno! Sportski grudnjak ujedno štiti grudi od sitnih ozljeda kakve su moguće, primjerice tijekom aerobnih vježbi na steperu.
3. Tenisice
One su danas vrlo moderna obuća, no nemaju sve tenisice istu namjenu. U torbi za vježbanje stoga ponesite – posebne tenisice za teretanu, koje ste izabrali prema vrsti vaše tjelovježbe. Te tenisice moraju biti čiste kako u vježbačku dvoranu ne biste unosili nečistoću i mikroorganizme. Nemojte izabrati tenisice sasvim ravnog potplata, jer ne pružaju potporu stopalu i ne amortiziraju korake pri trčanju.
Važno! Za aerobne vježbe (step i sl.) savjetuju se tenisice s pojačanim stražnjim dijelom (amortiziraju udare koje trpi kralježnica pri kontinuiranom skakanju i ne uzrokuju male ozljede koje mogu s vremenom izazvati zdravstvene probleme).
4. Ručnik
Osnovno pravilo higijene u teretanama jeste da sebe i druge zaštite od bakterija. U svim dvoranama je gotovo obavezno staviti ručnik – na pod ili podlogu za vježbanje – prije sjedanja (da se ne bi pokupile bakterije preko zaostalog znoja).
Važno! Prije nego sami krenete vježbati na nekoj spravi i kad završite s vježbanjem na njoj – počistite spravu (nanesite dezinfekcijsko sredstvo koje je dostupno u dvorani i onda obrište ručnikom).
Foto: www.rei.com
5. Bočica s vodom
Znojenje i žeđanje su sastavni dio vježbanja, a voda je najbolji izbor za povrat izgubljene tekućine. Zato obavezno u vježbačku torbu treba ubaciti bočicu s vodom.
Važno! Bočicu napunite s vodom kod kuće, nakon što ste ju prethodno dobro oprali vrućom vodom i deterdžentom. Na upotrebljenoj bočici se naime vole zadržavati bakterije. I da, nikada ne pijte iz tuđe niti svoju bočicu dijelite s drugima.
6. Higijenske maramice i deodorans
Bez ovih higijenskih sredstava gotovo je nezamisliv odlazak u teretanu.
Važno! Higijenske maramice i dezodorans mogu vam biti pravi spas kad se iz nekog razloga – ne stignete ili ne želite – tuširati poslije vježbanja. Obrišite znoj vlažnom higijenskom maramicom i neutralizirajte miris dezodoransom – tako ćete prebroditi vrijeme dok stignete do kuće i vašeg tuša.
7. Rukavice za vježbanje
Vježbanje na nekim spravama te dizanje utega, ostavlja na dlanovima žuljeve kojih se je teško riješiti. Rukavice za teretanu spriječavaju taj problem. Imate li nježnu kožu ruku, nabavite rukavice za teretanu. Uvijek ih nosite dok vježbate s utezima – kako iz higijenskih razloga, tako i da ne zaradite žuljeve, ali i kako vam utezi ne bi iskliznuli iz ruke.
8. Mp3 player
Prava glazba ima snažan motivirajući učinak pa uz nju vježbamo dulje i/ili intenzivnije. Zato je dobro svoj mp3 player s odabranom glazbom – ponijeti u teretanu. Napunite mp3 player omiljenim pjesmama brzog tempa, koje vas potiču na vježbanje, i nemojte zaboraviti slušalice.
9. Dnevnik vježbanja
On olakšava praćenje postignutog napretka, pa stoga ima i poticajnu ulogu. Nemojte zaboraviti zapisati svaki trening.
Važno! Zapisujte sve setove, ponavljanja, težinu utega i količinu odmora. Morate znati koliku težinu ste već podigli, kako biste u budućnosti dizali još veću.
10. Pulsmetar – mjerač otkucaja srca
Mnogi rekreativci koji paze kako vježbaju, posjeduju mjerač otkucaja srca kako pratili srčani rad za vrijeme aerobnih vježbi ili dizanja utega. Ako ga i vi imate, onda svakako svoj mjerač stavite u torbu s ostalim stvarima koje ćete ponijeti u teretanu.
Još neka pravila kojih se treba pridržavati u teretani:
– u dvoranu ulazite samo u čistim tenisicama
– vježbate li pilates ili jogu, onda vježbajte u čarapama ili balerinkama, a ne bosi
– uvijek vježbajte na vlastitom ručniku
– ruke perite prije i poslije vježbanja
– izbjegavajte dodirivanja lica rukama
– ako pored umivaonika nema papirnatih ručnika, onda ruke očistite gelom za dezinfekciju nakon vježbanja
Prelistaj eFIT magazin – izdanje siječanj/2015.