Mučnina s bolom u prsima i umor nakon buđenja, samo su neki od znakova koji otkrivaju da ih mnogi zanemaruju. Naime, nedavno istraživanje pokazalo je da 54 posto odraslih ne bi pogodilo da su upravo ti simptomi povezani s lošim zdravljem srca.
Dr. Ameet Bakhai, kardiolog u bolnici Spire Bushey u sjevernom Londonu, navodi i druge znakove koji bi mogli ukazivati na to da vam srce nije u najboljem stanju, uključujući težinu u ruci nakon napora, otežano disanje pri hodu stepenicama te česte dodatne ili izostajuće otkucaje srca.
Obratite pozornost na upozoravajuće znakove vašeg tijela
Poteškoće u saginjanju i stajanju, vrtoglavica pri brzom ustajanju i otečene noge također su pokazatelji da se vaše srce ne prilagođava vašim položajima ili zadržava višak tekućine u tijelu i treba mu pozornost.
Polovica od 2000 anketiranih odraslih Britanaca izjavila je da je prije imala barem jedan od ovih simptoma.
Bakhai, kojeg posebno zanima kako faktori stila života mogu utjecati na zdravlje srca, kaže da bi odrasla osoba sa zdravim srcem trebala moći pretrčati dva kata bez daha i čučati na WC školjki, pod uvjetom da nema drugih zdravstvenih problema! Slično tome, zdrava odrasla osoba trebala bi moći udobno zadržati dah 20 sekundi.
Zašto ignoriramo znakove svog srca?
“Često ignoriramo svoje zdravlje srca i to je signal dok ne bude prekasno“, upozorava Bakhai te dodaje: “Primjerice, U Ujedinjenom Kraljevstvu nema godišnjih mjerenja, promatranja ili testova (MOT) koje treba proći za većinu nas, tako da ignoriramo male signale da naš vlastiti motor ne radi najbolje”.
Problemi sa srcem često se progresivno pogoršavaju, sve dok jednog dana ne dobijete kompliciraniji problem – koji ste mogli izbjeći da ste obratili pažnju na znakove upozorenja.
No, isto tako problemi sa srcem mogu biti povezani s drugim stvarima – nemogućnost trčanja uz stepenice možete smatrati problemom više povezanim s radom pluća, nedostatkom kondicije ili debljanjem, a postoji i niz preklapanja s bolešću koronarnih arterija, srčanim zaliscima ili nepravilnim srčanim ritmovima. Zato je važno brinuti o zdravlju svog srca!
Zanemarivanje vrtoglavica i stezanja u prsima…
Anketa je također pokazala da jedna od pet odraslih osoba osjeća vrtoglavicu nakon prebrzog ustajanja, dok je 11 posto osjetilo stezanje u prsima. No, trećina smatra da bi takvi simptomi mogli biti posljedica više različitih stvari, dok ih 26 posto jednostavno ne smatra ozbiljnima. Čak 17 posto ispitanika nije o tome razgovaralo ne želeći da drugi pomisle kako su melodramatični, a 13 posto smatra da su premladi da bi imali srčanih problema.
No, kardiolozi upozoravaju kako je to, nažalost, jedan od većih nesporazuma jer srčana bolest može ‘pogoditi’ svaku dob, posebno u doba nakon COVID-a, budući da virus može napasti sluznicu srca te izazvati mioperikarditis, odnosno upalu srca i srčane ovojnice!
Kada srce zove upomoć!
Stoga, znakovi upozorenja kao što su stezanje u prsima, bolovi u rukama ili čeljusti, vrtoglavica pri ustajanju, nedostatak zraka pri saginjanju… trebali bi djelovati kao poziv na buđenje da vaše srce zove upomoć.
Premda je četvrtina ispitanih izjavila da ima zdravstvene probleme, poput visokog krvnog tlaka, dok je 20 posto reklo da ima visok kolesterol, njih čak 72 posto nikad nije posjetilo kardiologa, premda 68 posto smatra da im je zdravlje srca vrlo važno. Otprilike polovica priznala je da moraju učiniti više kako bi sačuvali svoje srce u dobrom radnom stanju.
10 simptoma koje ne smijete zanemariti jer vas ‘upozoravaju’ da s vašim srcem ipak nije sve u redu:
- Vrtoglavica pri brzom ustajanju
- Kratkoća daha
- Poteškoće sa saginjanjem
- Palpitacije – svjesnost udaranja, treperenje ili preskakanja srca
- Stezanje u prsima
- Bol u ruci – često na lijevoj strani
- Poteškoće pri stajanju
- Neudobnost u prsima (isključujući stezanje)
- Otečene noge
- Učestali dodatni ili preskočeni otkucaji srca
Pročitaj i ovo:
- 5 navika spavanja koje mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti
- Ako je vaše srce u problemima, biste li to znali prepoznati?
- 4 jednostavna načina kako očuvati zdravlje srca i mozga