Oboljeli od celijakije učestalo se susreću s nerazumijevanjem okoline oko posebnog načina života koji se prvenstveno odnosi na prehrambene navike. Najkritičnija su dvojna domaćinstva, kada se u jednoj kuhinji pripremaju glutenski i bezglutenski obroci. Također, ponekad dolazi do nesuglasica prilikom posjećivanja osoba koje u potpunosti ne razumiju bezglutenski stil života.
10 pitanja koja izluđuju oboljele od celijakije
Naša kolumnistica Alenka Brozina, dr.med. napisala je izvrstan tekst za sve koji ne shvaćaju kako je to oboljelima od celijakije – obavezno pročitati
Ovaj tekst je prvenstveno namijenjen osobama koje ne konzumiraju bezglutensku prehranu, ne žive „bezglutenski život“, ali se susreću s osobama oboljelima od celijakije.
Navest ću nekoliko pravila bezglutenskog stila života:
1. Bezglutenska hrana ne smije biti u blizini glutenskih namirnica, jer je dovoljan i najmanji kontakt (na nivou „atoma“) da se dogodi kontaminacija, odnosno da se bezglutenska hrana „kontaminira“ (zagadi) s česticom glutena i potom unese kroz usta što kasnije dospijeva do naših crijeva, koja su ionako promijenjena i izazove tegobe koje ne moraju biti odmah vidljive (postoji veliki broj oboljelih od celijakije koji brzo reagiraju tegobama i na najmanje količine glutena u namirnicama).
2. Pribor koji se koristi za pripremanje bezglutenskih namirnica mora biti isključivo za pripremanje takvih namirnica. Nije dozvoljeno s jednom kuhačom najprije miješati glutensku hranu, pa potom bezglutensku. Po pripremi hrane treba dobro oprati posuđe i pribor. Također, ne smije se istovremeno na radnoj površini raditi s glutenskim i bezglutenskim namirnicama. Optimalno rješenje bi bilo imati odvojenu površinu (i prostor) u kuhinji, no najčešće je to neizvedivo, stoga treba dobro oprati i prebrisati radne površine. Također, ne smije se tijekom objedovanja s glutenskim priborom posezati za bezglutenskom hranom i obrnuto.
3. Prostori gdje se čuvaju bezglutenske namirnice neka budu odvojeni od glutenskih namirnica i dobro izolirani (čitaj: pakovanje dobro zatvoreno).
4. Da, volimo se svi „pusati“, no preporučuje se da osoba koja je konzumirala glutensku hranu, prije poljupca „bezglutenske“ osobe dobro opere zube.
5. Oboljeli od celijakije mogu konzumirati isključivo bezglutenske („gluten free“ namirnice) s valjanim certifikatom i znakom prekriženog klasa. S obzirom na manjkavost certificiranih bezglutenskih restorana ponekad moramo nositi bezglutensku hranu za sobom kako bismo osigurali siguran obrok.
Slijedi nekoliko najčešćih scenarija koji „izluđuju“ oboljele od celijakije:
1. – Ne jedeš juhu jer je unutra pašta? Nema problema, budemo procijedili, pa popij samo juhicu – kako mislite procijediti?? Pogledajte post pod 1 i ukoliko vam nešto nije jasno pročitajte ponovno, ponovno i opet ponovno!
2. U kafiću mi opet, opet i opet serviraju nezapakirani keksić uz capuccino!! Pročitati pod broj 1 i ponoviti do prosvjetljenja!
3. Moja svekrva servira na istoj podlozi bezglutenski i glutenski kruh. Oh, Bože, nismo se maknuli od broja 1….
4. – Imamo prefinu bezglutensku tortu – veli mi konobar u kafiću. Sumnjičava, kakva sam po prirodi, odlazim pogledati i naravno prefina bezglutenska torta stoji u društvu s glutenskom. I opet broj 1 (već sam se umorila…).
5. – Probaj, pa ne bude ti ništa od tako malenog komadića – veli mi dobrodušna nona dok mi gura burek.
– Oboljeli od celijakije NE SMIJU KONZUMIRATI NIŠTA što ima glutena u sebi, niti malo, niti pola grama, niti molekulu, niti atom, niti elektron – vrištim iz sveg glasa.
6. – Kamo da te izvedem, a da ti možeš nešto pojesti – jao, ovo i dan danas čujem. Ma nije nikakav problem, pojesti meso ili ribu na žaru i neko povrće. Ako si ovisnik o kruhu, ponesi ga sa sobom. Jer u lijepoj našoj (osim ako ne živiš u Rijeci, volim grad koji teče) još nema pravih certificiranih „gluten free restorana“.
7. Dolazim u goste i prijateljica mi ponosno kaže: „Napravila sam bezglutensku paštu samo za tebe i prefina je“. Prilikom serviranja istom žlicom najprije zahvati glutensku paštu, pa moju bezglutensku…. Baj, baj bezglutenska pašto… I opet broj 1!
8. – Ma koji vrag toliko vremena trošiš na izbor ruža za usne?! Da, kao i svaka prosječna žena izbirljiva sam u odabiru kozmetike, a još kada je izbor sužen, e onda sam ludaa! Oboljeli od celijakije moraju pripaziti na izbor ruževa za usne i pasti za zube obzirom da se i prilikom proizvodnje higijensko-kozmetičkih proizvoda koriste neka supstance koje sadrže gluten (npr. ulje pšeničnih klica).
9. – Ajme, jadna ti, stalno moraš okolo nositi posude s hranom – medalja ima lice i naličje: za neke ljude sam jadna. Ali na to ja gledam ovako: barem znam što jedem i jedem kada ja to hoću! Sve je stvar osobne percepcije!
10. Da – i nikad, ama baš nikad ne dozvolite da vas nazivaju „jadnima“!!