Prema ayurvedskoj tradiciji, kako jedemo jednako je važno kao i ono što jedemo. Ako prilikom pripreme hrane i njezinog konzumiranja često razmišljamo o problemima i obvezama, naša se probavna energija usmjerava negdje drugdje. Nadutost, probavne tegobe i loša probava u velikoj mjeri proizlaze iz prebrze konzumacije hrane, ako jedemo kada nismo gladni ili ako konzumiramo tešku hranu prije spavanja, što nažalost postaje svakodnevica u današnjem ubrzanom svijetu.
S druge strane, ayurveda neprestano naglašava važnost adekvatne probave – ona je izvor zdravlja. Uravnoteženi obrok je prema ayurvedi obogaćen biljem i začinima koji poboljšavaju okus, stimuliraju probavnu vatru, poboljšavaju probavljivost i apsorpciju sastojaka. Pravilnom kombinacijom, količinom namirnica i biranjem određenih dijelova dana kada se hrana konzumira možemo održavati unutarnju ravnotežu ili čak ispraviti neravnotežu do koje je došlo u razdoblju kada smo živjeli nezdravo. Stoga sljedeće prakse mogu povećati probavnu energiju i osjećaj zadovoljstva nakon jela.
1. Usporite.
Kako se približava vrijeme obroka, započnite s provjerom signala koje vam šalje tijelo. Kako se osjećate? Dolazi li glad sama ili je prate emocije poput stresa, tuge ili tjeskobe? Jednostavno obratite pažnju na znakove i uzmite u obzir, bez ikakvog osuđivanja, ono što se događa u ovom trenutku. Ova akcija obraćanja pažnje na vaše tijelo odvući će misli od rada, te dovesti do boljeg izbora obroka i lakšeg provođenja praksi koje slijede.
>> Pozdravite se s proljetnim umorom – prema ajurvedskom receptu
2. Sjednite.
Prilikom konzumiranja hrane, sjedenje je jednako važno za probavne organe kao i za um. Organi se opuste i pripremaju za obavljanje svojih probavnih zadaća. Uzmite tri duboka udisaja, usredotočite se na aktivnost pred vama i zahvalite na hrani.
3. Utihnite.
Govorenje prilikom jela još je jedan način rasipanja energije, šaljući je prema van kad bi ona trebala biti usmjerena prema unutra. Jedući u miru i tišini osiguravate više energije za žvakanje, gutanje i probavu. Izbjegavajte zakazivanje sastanaka i telefonske pozive, gledanje televizije ili čitanje prilikom jela.
4. Masti i bjelančevine za ručak, lagani obrok za večeru.
Usredotočite se na „čvrste“ obroke do podneva, što će omogućiti da tijelo bude pravilno nahranjeno, ali i da hrana bude potpuno probavljena tijekom popodneva. Izbjegavajte jesti kasno navečer, kad je tijelo spremno za odmor i nije pripravno za teški rad probave. Umjesto toga, pojedite lagani kuhani obrok barem tri sata prije odlaska u krevet te pokušajte otići na počinak prije 22 h.
5. Jedite samo kada ste gladni.
Usvajanje ove prakse može potrajati, ali predstavlja pravilo #1 u očuvanju zdrave probave. Uobičajena je navika posezati za hranom kako bismo umirili nemiran um. Prije nego što posegnete za grickalicama, upitajte se jeste li zaista gladni. Ili još bolje, pričekajte 10 minuta prije grickanja – velika je vjerojatnost da će ova želja za hranom nestati.
6. Držite se rutine.
Ayurveda preporučuje konzumiranje tri redovita obroka, otprilike u isto vrijeme svaki dan, s ručkom kao glavnim obrokom. Naš cijeli sustav, um i tijelo, dobro reagira na rutinu. Dosljedni obroci „uče“ probavne sokove kada da se pojave, a um se opušta prepuštajući se dobro poznatom ritmu. Osim toga, redoviti obroci stvaraju povjerenje između uma i tijela ukazujući tijelu da je pozornost usmjerena na pažljivu konzumaciju hrane.
>> Ayurvedski detoksikacijski vikend čeka te u Termama Laško
7. Hranite dušu, ne samo tijelo.
Uravnoteženo zdravlje nadilazi samo fizičku dobrobit te uključuje balans duše, emocija i osjetila. Hrana koju jedemo može hraniti naš um i osjećaje, a ne samo tijelo. Ayurveda vjeruje kako negativne misli i osjećaji tijekom pripreme hrane itekako utječu na kvalitetu hrane. Kuhanje i jedenje u skladnoj atmosferi pretvara hranu u nektar. Ugodno, uredno i veselo okruženje, u društvu prijatelja ili obitelji, učinit će hranu još hranjivijom.
8. Jedite lagano, ili uopće ne, kada ste ljuti ili tjeskobni.
Ayurvedski tekstovi navode stanja uma koja nisu idealna za probavu, a dvije nepoželjne emocije predstavljaju stvarnost za mnoge od nas – tjeskoba i ljutnja. U vremenima kada je um zaokupljen takvim turbulencijama, ništa se neće dobro probaviti. Zato je najbolje konzumirati tople napitke i pričekati da se situacija smiri.
9. Pijte za svoje zdravlje.
Kad je moguće, izbjegavajte kofein, alkohol i gazirana pića i prebacite se na vodu. Umjesto hladnih napitaka koji mogu „šokirati“ probavu, pijte vodu sobne temperature koja će osigurati hidrataciju organizma i eliminaciju toksina.
10. Začinite svoj život.
Začini ne samo da daju okus i miris, oni također donose terapijsku vrijednost bilo kojem obroku – osim što potiču prirodni imunitet, većina njih pridonosi i radu probave tako da tijelo može apsorbirati hranjive tvari iz hrane koju jedemo. Kurkuma, đumbir, kardamom, cimet i kumin samo su neki od začina koje voli ayurveda.
Na detox u Terme Laško
Lječilišna tradicija duga 160 godina transformirala je Terme Laško u moderan centar zdravstvenog i wellness turizma koji se konstantno obogaćuje novim uslugama za očuvanje i poboljšanje zdravlje. Zbog sve većeg raspitivanja o načelima zdravog stila života, dugoročnom očuvanju zdravlja te potrebi za zdravim načinom života, kao i prevencijom bolesti, Thermana Laško svoju je ponudu dodatno obogatila Ayurveda Centrom.
U Termama Laško očekuju vas vikend Аyurveda Detox programi, a prvi vikend kad ih možete isprobati na rasporedu je već od 18. do 20. 5. 2018. godine, uz 15 % dodatnog popusta za vlasnike Zlatne kartice Thermana kluba.
Program uključuje: smještaj u dvokrevetnoj sobi standard, polupansion (doručak i večera – detox ayurveda dijeta), pijenje termalne vode, čaj i napitak od đumbira, neograničen ulaz u bazene, neograničen ulaz u Sauna Centar, pregled kod ayurveda liječnika (pregled je na engleskom jeziku, cijena prijevoda iznosi 15 €), dnevni raspored aktivnosti, iznenađenje za sve sudionike te program animacije, opuštanja i rekreacije.
Više informacija na www.thermana.si.